Wyszukaj markę

Naturalny peeling enzymatyczny do twarzy

Regularne wykonywanie peelingów skóry twarzy - jest bardzo ważnym elementem pielęgnacyjnym. Peelingi mogą być mechaniczne - gdy elementem ściernym są różnego rodzaju drobinki np zmielone pestki owoców. Drugą kategorią - są peelingi chemiczne - wykorzystujące złuszczającą siłę kwasów kosmetycznych. I wreszcie trzeci rodzaj - to naturalne peelingi enzymatyczne.

Peeling enzymatyczny to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych w warunkach domowych. Nie zawiera w sobie ściernych drobinek - wobec czego złuszczanie jest powierzchowne.

peeling enzymatyczny

Co to jest peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny bardzo delikatnie złuszcza komórki martwego naskórka. Taki domowy zabieg eksfoliacji nie wywołuje podrażnienia,czy pieczenia. Natomiast przywraca skórze piękny i równomierny koloryt. Dokładnie oczyszcza ją z niedoskonałości. Skóra odzyskuje naturalny blask.

Zawarte w peelingach składniki znacząco wpływają na redukcję powstałych przebarwień posłonecznych oraz potrądzikowych.Twoim problemem są zaskórniki? Regularne zabiegi w znacznym stopniu mogą odblokować pory i je oczyścić. W efekcie zmniejszy się widoczność nadmiernie rozszerzonych porów. Struktura skóry stanie się bardziej jednolita. Skóra odświeżona, gładka, miękka jak aksamit? To marzenie wkrótce się spełni:)

 

Dodatkową korzyścią płynącą z peelingu enzymatycznego - jest lepsze wchłanianie substancji odżywczych z kremów, serum i maseczek. Peeling enzymatyczny możesz więc również potraktować jako etap wstępny, przygotowujący do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Wyobraź sobie, że po zabiegu - Twoja skóra jest uwolniona z wierzchnich, martwych komórek naskórka...

Wykorzystaj ten moment. Jest idealny na bardzo intensywne działanie naprawcze. Jeżeli masz skórę suchą - po peelingu możesz na przykład nałożyć olejowe serum i głęboko naprawczy krem. Jeżeli masz skórę naczynkową - na tym etapie świetna byłaby maseczka algowa. Zależy Tobie na aktywnej pielęgnacji przeciwzmarszczkowej? Po enzymatycznym peelingu - zaaplikuj na twarz olejowe serum na przykład ze stabilną witaminą C i odmładzającą maseczkę https://cudadlaciebie.pl/pl/n/category/Aktywna-witamina-C-w-kosmetykach-naturalnych/20

 

Praktycznie każdy zabieg pielęgnacyjny wykonywany w gabinecie kosmetycznym poprzedzony jest jakąś formą oczyszczania. Ty zrób sobie w domu bezpieczny peeling enzymatyczny, który ułatwi głęboką penetrację składników aktywnych w maseczkach, kremach czy serach. Dzięki temu pielęgnacja będzie bardziej efektywna i przyniesie więcej korzyści. Jak widzisz - dobry peeling enzymatyczny naprawdę warto wykonywać :)

 

 

Jak działa peeling enzymatyczny? Efekty peelingu enzymatycznego

 

Enzymatyczny peeling - jak nazwa wskazuje - swoje działanie eksfoliacyjne zawdzięcza naturalnym enzymom. Najczęściej są to enzymy pochodzenia roślinnego - bromelaina (z łodyg ananasów) i papaina (występuje w owocach papai). Bywa, że są to enzymy zawarte w awokado, dyni lub pysznego mango:) Enzymy roślinne rozkładają wiązania białkowe między komórkami naskórka. Można powiedzieć, że w pewnym sensie rozpuszczają martwy naskórek - odsłaniając jego świeże warstwy.

Peeling enzymatyczny najczęściej ma postać suchego proszku (w takiej postaci jest nieaktywny). Enzymy aktywują się dopiero w momencie kontaktu tego proszku z wodą.

Zdarzają się też propozycje peelingów "mieszanych". Przykładem może być peeling enzymatyczno-kwasowy marki Esito (w którym naskórek delikatnie jest złuszczany zarówno przez enzymy jak i kwasy kosmetyczne) https://cudadlaciebie.pl/pl/p/ESITO-peeling-enzymatyczny-do-twarzy-z-dodatkiem-kwasu-migdalowego-60ml/5822

Ciekawym rozwiązaniem są też peelingi enzymatyczno-mechaniczne (to najczęściej kosmetyki w postaci kremowej, zawierające w swoim składzie roślinne enzymy i jednocześnie jakieś peelingujące drobinki mechanicznie) https://cudadlaciebie.pl/pl/p/MAWAWO-peeling-do-twarzy-PEEL-ME-SMOOTHLY-100ml/3648 i

Peelingi enzymatyczno-kwasowe lub enzymatyczno-mechaniczne mocniej złuszczają skórę niż peeling enzymatyczny bez żadnych "dodatków". Te "mieszane" opcje będą więc bardziej odpowiednie dla skór normalnych, tłustych, mieszanych czy zaskórnikowych. Jeżeli masz skórę z zapalnymi zmianami trądzikowymi - również polecam wersję delikatną np w postaci maski enzymatycznej Ja, Papaja manufaktury O!Figa https://cudadlaciebie.pl/pl/p/OFIGA-maska-enzymatyczna-JA%2C-PAPAJA-100ml/3653

 

 

Czy peeling enzymatyczny jest odpowiedni jeżeli masz skórę wrażliwą?

Peeling enzymatyczny jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry. Doskonale sprawdzi się zwłaszcza, jeżeli masz skórę delikatną i wrażliwą. Dzięki niemu odsłonisz piękną, zdrową skórę. Ryzyko że przy tej okazji skóra zostanie podrażniona - jest minimalne.

 

Czy skorzystasz na tym peelingu enzymatycznym jeżeli masz skórę suchą?

Otóż... wyobraź sobie, że w Twojej skórze również występują naturalne enzymy:) Biorą one udział w udział praktycznie wszystkich procesach zachodzących w komórkach. Enzymy te aktywują się jednak pod wpływem wody... Jeżeli więc Twoja skóra sucha, jest nieodpowiednio nawilżona, lub wręcz odwodniona - wówczas te naturalne wewnętrzne enzymy pracują na bardzo „niskich obrotach”. Wszystkie procesy, jak choćby procesy naturalnego złuszczania skóry - zostają mocno zakłócone... Jak wówczas wygląda Twoja skóra? Jest szara, „zmęczona”, o nierównomiernym kolorycie. Dotykasz twarzy i czujesz szorstkość. Spoglądasz na twarz i widzisz odstające suche skórki i bardziej widoczne zmarszczki. ... Więc tak, zdecydowanie polecam peeling enzymatyczny jeżeli masz skórę suchą. Tuż po zabiegu znikną suche, odstające skórki i nieprzyjemna nierówna struktura skóry. Regularnie wykonywany peeling dodatkowo będzie też pobudzać skórę do produkcji ceramidów. Wraz z upływem czasu - skóra zrobi się bardziej nawilżona, przywrócona zostanie równowaga hydro-lipidowa, a proces naturalnego złuszczania skóry "wpadnie na właściwe tory".

 

Czy peeling enzymatyczny jest odpowiedni dla skóry dojrzałej?

Wszystko o czym wspomniałam wyżej - może mieć duży wpływ na zmniejszenie widoczności drobnych zmarszczek ale również na poprawę funkcjonowania skóry dojrzałej. Tak, warto pamiętać o peelingu enzymatycznym również w aspekcie procesu starzenia się skóry. Wiadomo, że jest to proces nieunikniony. Skóra młoda najczęściej dobrze radzi sobie z procesem wymiany komórek naskórka. Inaczej jest jednak w przypadku skóry dojrzałej i warto ją aktywnie wspierać.

Wykonuj regularnie peelingi enzymatyczne, jeżeli Twoja skóra jest szara, "zmęczona", o nierównomiernym kolorycie. Zauważasz potęgującą się suchość skóry i coraz głębsze zmarszczki? Zaproś enzymy do akcji! :) Niech Twoja skóra stanie się promienna, wygładzona i rozjaśniona.

 

Czy możesz używać peelingu enzymatycznego jeżeli masz skórę naczynkową?

Skóra naczynkowa jest w pewnym sensie skórą wrażliwą. Zdecydowana większość peelingów z pewnością pogorszyłaby kondycję takiej skóry. W przypadku skóry naczynkowej zabronione są bowiem peelingi ziarniste i zdecydowana większość kwasów kosmetycznych. Podrażnienie, zaczerwienienie, jeszcze większe uwrażliwienie byłoby nieuniknione. Natomiast powierzchownie działający peeling enzymatyczny może się okazać wielkim sprzymierzeńcem cery naczynkowej. Enzymy wygładzą strukturę skóry i nadadzą jej przyjemną miękkość. Zrób peeling, a następnie zaaplikuj serum z dobroczynnie działającą witaminą C i krem z olejem rokitnikowym, z ekstraktami uszczelniającymi naczynia krwionośne - to cudna propozycja:) Twoja skóra będzie szczęśliwa! :)

 

Twoja skóra się przetłuszcza. Czy pomoże peeling enzymatyczny?

Enzymatyczny peeling jest odpowiedni również dla cery normalnej, mieszanej i przetłuszczającej się. Zabieg lekko działa seboregulująco. Peeling ogranicza ilość wydzielanego sebum i delikatnie matuje skórę. W swoim działaniu nie jest agresywny. Skóra przestaje się tak mocno przetłuszczać, łatwiej jest utrzymać makijaż w ciągu dnia. Regularnie wykonuj peeling enzymatyczny - docenisz jego regulującą moc:)

 

Czy peeling enzymatyczny jest dobry na zaskórniki i trądzik?

Trądzik - jak wiadomo ma wiele postaci. Postać zaskórnikowa trądziku - jak najbardziej jest wskazaniem do peelingu enzymatycznego. Peeling odblokowuje wypełnione sebum pory skórne - łagodząc problem. Zaskórniki przestaną być tak bardzo widoczne i będzie ich mniej.

Jeżeli Twoim problemem jest trądzik ze zmianami zapalnymi (krostki, guzki) - wykonywanie naturalnego peelingu enzymatycznego - co do zasady - będzie właściwą praktyką gdyż nie zaostrzy zmian zapalnych. Polecam jednak w tym zakresie konsultację z dermatologiem lub kosmetologiem który będzie mógł stwierdzić zasadność takiego peelingu.

 

Czy peeling enzymatyczny możesz wykonywać będąc w ciąży?

To ważne pytanie. Odpowiem troszkę dyplomatycznie... Jeżeli stosowałaś już dany peeling enzymatyczny i Twoja skóra jest do niego "przyzwyczajona", jesteś jego "pewna" - to oczywiście nie musisz rezygnować z tej formy pielęgnacji. Natomiast jeżeli nie jesteś pewna jak zareaguje Twoja skóra na nowy kosmetyk - rozsądnie rozważ czy w tym momencie rzeczywiście jest Ci on potrzebny. Jeżeli stwierdzisz, że tak - to koniecznie przetestuj nowy produkt na małym fragmencie skóry, żeby przekonać się czy kosmetyk nie spowoduje uczulenia. Uważnie przeczytaj etykietę pod kątem składu i zaleceń / ostrzeżeń producenta co do stosowania przez kobiety w ciąży.

 

Jak stosować peeling enzymatyczny do twarzy?

Peeling enzymatyczny jest rodzajem delikatnej eksfoliacji. Skutecznie złuszcza, ale nie powoduje podrażnień. Możesz wykonywać go samodzielnie. Częstotliwość uzależnij od potrzeb Twojej skóry. Decydując się na peeling pamiętaj - że jest on zabiegiem wspomagającym naturalny proces złuszczania się naskórka. Zbyt częste wykonywanie peelingów - może naruszyć tzw. barierę hydro-lipidową. W efekcie skóra może zrobić się bardziej sucha, wrażliwa, podrażniona. Naskórek jest swoistym "murem" obronnym, chroniącym Twój organizm przed wnikaniem wirusów czy bakterii. Nadmierne złuszczanie może zaburzyć fizjologię naskórka, a na tego przecież nie chcesz...

Przed zabiegiem - oceń więc kondycję swojej cery, przyjrzyj się jej i zastanów się nad jej potrzebami. Najczęściej rekomenduje się wykonywanie peelingu na skórę twarzy 1-2 razy w tygodniu. Przy takiej częstotliwości na pewno zauważysz poprawę kondycji skóry :)

 

 

Jak wykonać peeling enzymatyczny w domu?

 

Przed przystąpieniem do wykonywania zabiegu - tak jak wspomniałam wyżej - warto ocenić kondycję skóry. Jeżeli jest z jakiegoś powodu mocno podrażniona - na przykład po opalaniu lub uszkodzona, jeżeli została przerwana ciągłość naskórka - w takim przypadku zrezygnuj z peelingu.

 

Jakie są inne przeciwskazania?

Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu są infekcje wirusowe (np opryszczka), ropne, grzybicze, uszkodzenia naskórka (np zadrapania, rany), ostre stany zapalne, świeżo opalona skóra).

 

Dobrą praktyką jest również przetestowanie kosmetyku na niewielkim fragmencie skóry. Dzięki temu ograniczysz ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

 

Jak wykonać peeling enzymatyczny w domu? Oczywiste jest, że konieczne jest wstępne, dokładnie oczyszczenie twarzy z makijażu i wszelkich zabrudzeń. Następnie przygotuj peeling - dodając do proszku niewielką ilość letniej wody uzyskując konsystencję papki. W tym momencie aktywują się roślinne enzymy zawarte w kosmetyku.

Aby peeling skutecznie działał - ważne jest, aby zaaplikować go na lekko wilgotną skórę. Omijaj okolice oczu. Może to wywołać podrażnienia.

Pozostaw na skórze kosmetyk na kilka minut (najczęściej peeling enzymatyczny ma kontakt ze skórą około 10 minut). Nie masuj twarzy (jak w przypadku peelingu ziarnistego). Opłucz twarz wodą i przystąp do kolejnych etapów pielęgnacyjnych.

Jeżeli zdecydowałaś się na peeling enzymatyczno-kwasowy lub enzymatyczno-mechaniczny - postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Nie wydłużaj czasu kontaktu kosmetyku ze skórą.

Dostosuj czas zabiegu do swoich odczuć. W razie wystąpienia jakiegokolwiek dyskomfortu, uczucia pieczenia, swędzenia czy gorąca - zakończ zabieg spłukując kosmetyk z twarzy wodą.

Pamiętaj - przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu jest reakcja alergiczna na jakikolwiek składnik kosmetyku.

 

Naturalny peeling enzymatyczny do twarzy

Naturalne peelingi enzymatyczne z uwagi na swoją łagodną formułę - cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego - plusów z ich używania jest wiele :)

Są łatwe w użyciu. Są bezpieczne. Peeling enzymatyczny nie podrażnia, a jednak skutecznie złuszcza martwy naskórek. Taki peeling nie wywołuje niepotrzebnych podrażnień, nie nasila zaczerwienienia skóry. Wręcz przeciwnie - enzymatyczny peeling odnawia komórki naskórka. Zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek, ożywia koloryt skóry.

Warto wykonywać zabiegi z peelingami enzymatycznymi przez cały rok. Są one odpowiednie zarówno w pielęgnacji wakacyjnej https://cudadlaciebie.pl/pl/n/59 jak i w okresie jesienno-zimowym https://cudadlaciebie.pl/pl/n/69

Efekty wygładzenia, odnowy skóry - zauważysz niemal natychmiast po zastosowaniu:) Co również ważne - taki kosmetyk peelingujący doskonale sprawdzi się w pielęgnacji właściwie każdego typu cery:) W wielu przypadkach peeling enzymatyczny okazuje się skutecznym rozwiązaniem.

 

Stosowanie peelingów — garść końcowych uwag (ważne zasady)

  • Nie stosuj peelingów w momencie reakcji alergicznych skóry
  • Nie stosuj peelingów, jeśli Twoja skóra jest podrażniona
  • Nie wykonuj zabiegu w stanach zapalnych
  • Nie wykonuj peelingów gdy skóra jest uszkodzona, posiadasz rany lub skaleczenia
  • Chroń skórę przed promieniowaniem UV, używając kremów z filtrem lub unikając nadmiernej ekspozycji na słońce
  • Nie forsuj skóry, nie wykonuj peelingów zbyt często!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl